By 29. Březen, 2021 Novinky No Comments

Moji milí,

v nadcházejícím týdnu, prosím, vzpomeňme na poslední dny Kristova pozemského života. 

Pašijový týden začíná Modrým či chcete-li Žlutým pondělím, podle lidových  tradic a zvyků bychom si doma měli hezky uklidit. Zkusme se zamyslet a takzvaně si uklidit i ve své mysli a ve svém těle. Využijme čas třeba již při zmíněném úklidu, pochvalme se za věci, které se nám v uplynulém čase povedly a naopak zapřemýšlejme, co bychom mohli udělat lépe či jinak. Vy sami i vaše rodiny takové zamyšlení určitě ocení. 

Na Šedivé úterý chytněte smeták a vymeťte z vašich domovů všechny pavučiny, které najdete. A zkuste ty pavučiny vymést i ze své mysli. Prožijte ráno s krátkou meditací nebo jen vypijte šálek čaje u okna a pozorujte východ slunce.

Na Škaredou středu se snažte nemračit, buďte dobře naladění, buďte milí a vstřícní, vyplatí se vám to. Lidé, kterými budete obklopeni, si z vás jistě vezmou dobrý příklad. Společnými silami přiveďme na svět dobro.Vypracujte si těsto a upečte Jidášky

Zelený čtvrtek začněte den vydatnou studenou sprchou a dobrou snídaní s Jidášky pokapaných medem. Kostelní zvony z celé země odlétají do Říma, nastává ticho. Nahraďte si jejich mocný zvuk vaší oblíbenou hudbou a pusťte si ji malinko hlasitěji než máte běžně ve zvyku. Přes den jezte střídmě, hlavně zeleninu či luštěniny, hlavně špenát.

Na Velký pátek si vyzdobte svůj domov květinami, zdržujte se hluku a dopřejte si tichou modlitbu či meditaci.  Studená sprcha či otužování v kádi či potoce vás příjemně probere, očistí tělo i ducha. V tento den mohou mít vaše motliby, přání či věštba větší účinek. Modleme se za naše blízké, za jejich rodiny, myslete na všechny, kteří tu mohou být s vámi a přejte jim štěstí a lásku.

Bílá sobota je ve znamení příprav na Kristovo zmrtvýchvstání. Rozezvoní se kostelní zvony a vy si můžete zazpívat. Zapalte si vaši oblíbenou vonnou svíčku, dejte si dobrou kávu nebo jemný bylinkový čaj. Dopřejte si příjemnou procházku ve vašem oblíbeném svetru či kabátu. Společně s vaší rodinou si upečte Velikonočního beránka.

Boží hod velikonoční je dnem, kdy za svítání vstal Kristus z mrtvých. Organizují se slavnostní mše, oslavuje se. Kostely zní tóny zpěvu Aleluja. Svatý Otec pronáší své požehnání Urbi et Orbi a my všichni bychom měli usednout k slavnostnímu obědu. Dopřejme si malé rozjímání se sklenkou vína. Buďme sami se sebou, se svými myšlenkami, snažme se otevřít novým začátkům. Na chvilku zapomeňme na všechno špatné, co nás v poslední době potkalo.  Buďme vděčni za život, který nám byl dán a snažme se každý další den býti lepším člověkem.

Přeji vám z celého srdce krásné Velikonoce.

Veselé Velikonoce