Beltane – 30. dubna

By 30. Duben, 2018 Novinky No Comments

Beltane – 30. dubna

noc před 1. májem, si připomeneme svátek oslavy Lásky

Svátek, který se jmenuje též Valpružina noc, pálení čarodějnic, se dochoval z dob pohanství. Na našem území je spojený s pálením ohňů, oslavou lásky, partnerství, smyslnosti a plodnosti. V dávných časech bylo důležité, aby se zajistila plodnost s probouzejícím se jarem, u zvířat a dobytka, ovšem také u lidí. S jarem se pojí zvířata jako je zajíc, ovečka či kuřata, kachňátka. Vše se probouzí ze zimního spánku a oslava ohňů vkládá sílu, která je zapotřebí k vzestupu všeho. Potomstva, pučení stromů, rozpuky květů. Vše v přírodě začíná ožívat a žít vlastní život.

Beltane je svátek, během kterého zapalujeme ohně a věnujeme se oslavě jara. Zároveň je tento svátek jako oslava lásky a zamilovanosti, proto se „pod větví rozkvetlého stromu, milý milou políbiti má“, jak pravili naši předkové. Čas květu a probuzená příroda dává možnost radostného života plného plodnosti. Aby se však mohlo zrodit nové, je zapotřebí zničit staré a to se provádělo ohněm. Vše, co se nashromáždilo během zimy a již nesloužilo, bylo spáleno. Keltové vystavěli uprostřed vesnice vatru, přes kterou skákali a tančili okolo májky a poté se milovali v přírodě. Děti, počaté na Beltane byly považovány za šťastné a děti Boha. Starala se o ně poté celá vesnice.

Tato noc je stvořená pro čarování, obzvláště, když současný Beltane připadá úplněk ve Štíru a ten, jak známo, je velmi vnímaný na magické síly. Dějte si do vázy čerstvou květinu a oslavte se svým milým tuto noc ve smyslu smyslnosti a znovuzrození. Tančete, zpívejte, milujte se. Neboť oslava Beltane je poděkování nejen za lásku, náš život, radost, harmonii, ale za vše, co nám dává možnost, být v životě šťastný.

 

FullSizeRender-8