ÚNOR

By 11. Únor, 2020 Novinky No Comments

Únor je opět další v řadě studených zimních měsíců. Dny se postupně prodlužují, noci ubývá a i když s námi mnohdy počasí zalaškuje v podobě teplejšího počasí, hned nás vzápětí vezme do větrných a chladných dní. Ovšem tak to má být, je přece zima.

Naši předkové oslavovali toto období spojené s koncem zimy a příchodem jara s tradičními rituály. Masopustem, což byla lidová slavnost maškar obřadního charakteru a oslavou Hromnic, zde platilo pořekadlo, „Na Hromnice, o krok více“, zdůrazňující prodlužování dne. Název Hromnice souvisí s používáním svěcených svíček proti blesku a v dřívějších dobách též jako chápání ukončování vánočního období a zimy.

V únoru jsou podle tradiční čínské medicíny nejvíce ohroženy ledviny. Ledviny filtrují krev a řídí minerální hospodářství. Dle stavu ledvin má člověk aktuálně energii. Slabá energie v meridiánu ledvin způsobuje nesmělost, plachost a nerozhodnost. Naopak soustředění energie do tohoto místa a jeho nemožnost správného fungování dál, způsobuje neklid a podrážděnost.

Sny, ve kterých se projevuje dysfunkce ledvin jsou mlhavé, plné neuchopitelnosti a nepochopení, kdy se po probuzení cítíme unaveni.

Na ledvinách se nejvíce projevují strachy, obavy a jelikož jsou párový orgán, i partnerské potíže. Jelikož ledviny jsou v úzkém propojení s ostatními orgány, je vhodné, zaměřit se na jejich podporu stejně tak, jako i na těch ostatních.

Podpořit je můžeme dostatečným pitím vhodných tekutin, nyní v zimě upřednostňujeme teplé nápoje, aby se tělo nemuselo vydávat z energií během oteplování studeného pití. Potíže s ledvinami se projevují bolestmi kolen, hlavně z vnitřní strany a jejich otoky. Je vhodné upravit stravu, omezit živočišné bílkoviny, sůl, kávu a čaj. Oslabuje je též alkohol, sladkosti a velké množství tekutin. Naopak zvýšením podílu ovoce a zeleniny, potravinami bohatých na draslík podpoříme vylučování odpadních látek. Z čajů jsou vhodné kopřiva, červený jetel, plod jalovce či medvědice lékařské a brusinková šťáva a pokud jste si v letních měsících nějaké sami usušili, budete mít i pocit, že jste pro sebe a své zdraví udělali něco navíc.

Především však je ideální, snažit se co nejvíce zamezit stresu, věnovat se jeho uvolňování v jakékoliv podobě, ať již meditací, cvičením či procházkami v přírodě a v lese.

Od 25.1.2020 nastal rok čínské Kovové krysy, který nás bude provázet až do 11.2.2021.